2012-09-19 17:03
Jastrząb, dn. 04.09.2012r.
Informacja „Dni Jastrzębia 2012”
W ostatnią niedzielę 02.09.2012 r. w Jastrzębiu odbyły się dożynki gminne zorganizowane wspólnie z parafią pw. Św. Jana Chrzciciela.
Dożynkowe uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela z udziałem delegacji mieszkańców z wieńcami a także z miejscowości Bieszków Dolny – pomimo, że są mieszkańcami Gminy Mirów należą do tutejszej parafii. Uczestniczyli w niej także przedstawiciele Gminnych władz oraz zaproszeni goście. Uroczystości dożynkowe zainaugurowała orkiestra dęta z Suchedniowa. Mszę Świętą dziękczynną koncelebrowało 3-ech księży pod przewodnictwem ks. Prałata Tadeusza Lizińczyka.
Homilię wygłosił ks. Proboszcz Janusz Krupa z Gąsaw Rządowych. Starostami dożynek byli : Pani Grażyna Banaszczyk z Koloni Kuźnia i Pan Piotr Wiatrak z Lipienic Dolnych. W uroczystościach dożynkowych uczestniczyli druhowie strażacy z 3-ech jednostek OSP gminy Jastrząb oraz Bieszkowa. Na podkreślenie zasługuje uczestnictwo pocztów sztandarowych a mianowicie :
Po uroczystej Mszy Świętej uformowano korowód dożynkowy, który prowadziła ulicami Jastrzębia orkiestra dęta nad zalew. Na scenie chleb dożynkowy upieczony z ziarna tegorocznych zbiorów odebrała Pani Wójt Zofia Kosno. Dwoje młodych podstarostów przyniosło chleb oraz swojską kiełbasę. Byli to: Klaudia Kowalczyk z Gąsaw Plebańskich i Bartosz Tarabasz z Jastrzębia (działki). Bardzo smacznym chlebem i kiełbasą częstowano wszystkich zebranych na imprezie. Dodatkowo, każdy mógł zjeść chleb ze smalcem i ogórkiem oraz kapuśniak z kiełbasą. Kapuśniak ufundował p. Kloch Daniel z Gąsaw Plebańskich.
W dalszej części głos zabrała Pani Wójt Zofia Kosno, która powitała zaproszonych gości i mieszkańców. Wśród zaproszonych gości byli miedzy innymi:
W swoim wystąpieniu Pani Wójt Zofia Kosno podziękowała za pracę rolnikom, przedsiębiorcom , działkowiczom oraz delegacjom z wieńcami.
Dyplomami oraz nagrodami nagrodzono także laureatów konkursu „Wiedzy o Gminie Jastrząb”. Wręczone zostały również odznaki „Zasłużony dla Gminy Jastrząb” prez v-ce Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Leszka Ruszczyka dla następujących osób:
Wyróżniającym się rolnikom oraz pszczelarzom wręczone zostały dyplomy i upominki., są to:
Podczas imprezy odbył się finał konkursu „Wiedzy o Gminie Jastrząb” pierwsze trzy miejsca zajęli :
I miejsce - Michał Ługowski,
II miejsce -Karolina Nowak,
III miejsce - Jarosław Szparaga.
Finaliści otrzymali dyplomy i nagrody od p. Mariana Kosno Prezesa Stowarzyszenia.
„Dni Jastrzębia” zorganizowane zostały pod honorowym patronatem p. Adama Struzika Marszałka Wojewódzctwa Mazcowieckiego.
Patronat medialny objęli: „Tygodnik Szydłowiecki”, „Radio Rekord”, Radio Kielce, Radio Dla Ciebie oraz Radio Eska.
Impreza finansowana była z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestuje w obszary wiejskie Projekt pn.: „Dni Jastrzębia” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.
W ramach Osi 4 Leader Program Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013”,
Urzędu Gminy w Jastrzębiu, Lokalnej Grupy Działania „Na Piaskowcu” a także Stowarzyszenia „Rozwoju i Promocji Gminy Jastrząb”.
W czasie imprezy przygotowanej przez Urząd Gminy w Jastrzębiu, Gminną Bibliotekę Publiczną w Jastrzębiu, Parafię Rzymsko-Katolicką w Jastrzębiu, Stowarzyszenie „Rozwój i Promocja Gminy Jastrząb” i Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego oddział Szydłowiec miało miejsce wiele atrakcji. Przygotowana została wspaniała wystawa płodów rolnych rolników z Gminy Jastrząb.
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej zorganizował punkt badań. Podczas imprezy czynne było również stoisko lokalnej Grupy Działania „NA PIASKOWCU”.
Blok imprez rozrywkowych rozpoczął występ zespołu „One Way”. W dalszej kolejności wystąpił kabaret „Pirania”. Gwiazdą festynu był zespół „D-bomb”, którego występ oglądało około 3 tys. widzów. Nie zabrakło również muzyki regionalnej w wykonaniu zespołów folklorystycznych „Wolanek” z Woli Lipienieckiej Małej oraz „Gąsawianek” z Gąsaw Rządowych. Od godziny 1915 na molo zorganizowano zabawę taneczną z udziałem zespołu muzycznego TSK . Licznie zgromadzona publiczność podczas festynu bawiła się znakomicie.
W czasie festynu zorganizowano wspaniały pokaz sztucznych ogni.
„Dni Jastrzębia” z pewnością na długo zostaną zapamiętane nie tylko jako udana zabawa, ale także jako przykład dobrej organizacji oraz propagowania regionalnego folkloru. Pogodna aura sprawiła, że na imprezie zjawiły się tysiące ludzi.