Lasy na terenie gminy Jastrząb zajmują powierzchnię ogólną 542,2 ha, co stanowi 9,9% powierzchni gminy. Terytorialnie lasy gminy Jastrząb nalezą do Nadleśnictwa Skarżysko, obręb Szydłowiec. W obrębie Szydłowiec dominują głównie drzewostany sosnowe. Lasy na terenie gminy są rozmieszczone dość równomiernie, większe skupiska występują na terenie sołectw: Gąsawy Rządowe, Gąsawy Plebańskie, Kuźnia i Wola Lipieniecka.
Wokół Gminy Jastrząb występują następujące obszary Natura 2000:
Najbliżej Gminy Jastrząb znajdują się następujące rezerwaty:
Na terenie Gminy Jastrząb nie występują parki krajobrazowe (PK). Należy jednak zaznaczyć, w odległości ok. 10-15 km od Gminy znajduje się Suchedniowsko - Oblęgorski Park Krajobrazowy, położony w obrębie Wyżyny Kieleckiej. Dominują tu siedliska żyznych borów mieszanych, lasów mieszanych wyżynnych wilgotnych i świeżych. Lasy Parku stanowią ostoje wielu gatunków zwierząt. Sieradowicki Park Krajobrazowy obejmuje zwarty kompleks lasów wschodniej części Puszczy Świętokrzyskiej, zwany Lasami Siekierzyńskimi. Zajmują one około 85% jego powierzchni, a w otulinie 21%. Tereny leśne charakteryzują się znacznym zróżnicowaniem siedlisk, składu gatunkowego drzewostanów oraz struktury wiekowej. W runie leśnym występuje 57 gatunków roślin prawnie chronionych.
Część Gminy Jastrząb stanowi obszar Lasów Przysusko-Szydłowieckich, utworzonego w 1983 roku. Obejmuje kompleks lasów dawnej Puszczy Rozwadowskiej i Świętokrzyskiej o powierzchni 43.580 ha. W jego obrębie znajdują się 3 rezerwaty przyrody – jeden (u źródeł Radomki) na terenie powiatu przysuskiego, a dwa pozostałe (Podlesie i Cis) na terenie szydłowieckiego, 32 pomniki przyrody (drzewa) oraz 2 parki zabytkowe. W odległości ok. 15-20 km od gminy znajduje się Konecko - Łopuszański Obszar Chronionego Krajobrazu, gdzie najczęściej spotykanymi formacjami leśnymi są: bory suche, wilgotne, lasy mieszane, łęgi, olsy. Dominującym drzewostanem jest sosna, świerk, jodła, buk, grab i olsza. Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej położony jest ok. 15 km od gminy. Obejmuje część Puszczy Iłżeckiej, oraz dorzecza Kamiennej. Z kolei Obszar Chronionego Krajobrazu Iłża - Makowiec położony jest ok. .15 km od gminy. Obejmuje swym zasięgiem dolinę rzeki Iłżanki przecinająca Wzgórza Iłżeckie. W części środkowej obszaru Iłża-Makowiec znajduje się największe torfowisko w województwie po powierzchni 700 ha. Torowisko to usytuowane jest w okolicach Pakosławia. Obszar ten charakteryzuje się zróżnicowanym ukształtowaniem terenu, licznymi kompleksami leśnymi i malowniczo wijącymi się ciekami wodnymi.
Na terenie gminy znajdują się jeden pomnik przyrody ożywionej. Jest nim dąb szypułkowy o średnicy 205 cm (na wysokości 1,3 m), znajdujący się w centralnej części miejscowości Jastrząb.
Na obszarze gminy Jastrząb występują 2 zasadnicze poziomy wodonośne: jurajski i czwartorzędowy. Teren gminy położony jest w obszarze trzech Głównych Zbiorników Wód Podziemnych (GZWP): „Szydłowiec” – dolnojurajski i środkowojurajski poziom wodonośny, „Goszczewice” – górnojurajski poziom wodonośny oraz „Wierzbica-Ostrowiec” – górnojurajski poziom wodonośny.
Obszar gminy położony jest głównie w zlewni rzeki Radomki - lewego doplywu Wisły, natomiast niewielki obszar (część południowa gminy - rejon wsi Gąsawy Rządowe i Gąsawy Rządowe Niwy) należy do zlewni rzeki Iłżanki.
Użytki rolne zajmują obszar 3.380 ha, co stanowi 62% powierzchni gminy, z czego na grunty orne przypada 2.871 ha, sady – 30 ha, łąki – 387 ha i pastwiska 93 ha. Lasy i grunty leśne zajmują obszar 546 ha, co stanowi 10% ogólnej powierzchni gminy.
Teren gminy Jastrząb to gleby w przeważającej ilości klas V-VI oraz niewielkiej ilości klas III i IV, które zaliczane są do kompleksu pszennego i żytnio-ziemniaczanego.
Gmina Jastrząb położona jest w „łódzkiej dzielnicy klimatycznej”, która jest strefą przejściową pomiędzy nizinami, a pasmem wyżyn. Średnia roczna suma opadów atmosferycznych wynosi 593 mm, długość okresu wegetacyjnego to ok. 210 dni. Średnie roczne temperatury wahają się od 7,6°C do 7,2°C, natomiast średnia roczna wilgotność względna to ok. 79%. Okres trwania pokrywy śnieżnej to 74,3 dni w roku. Przeważają wiatry z kierunku zachodniego – 16,8% przypadków w skali roku oraz południowo- i północno-wschodniego.