Biblioteki gminne:
Wójt Gminy Jastrząb w ogromnym stopniu docenia znaczenie działań kulturotwórczych dla mieszkańców naszych miejscowości. Wyraźną oznaką takiego podejścia jest dbałość władz gminnych o Gminną Bibliotekę Publiczną w Jastrzębiu oraz jej filie w Gąsawach Rządowych i w Woli Lipenieckiej Dużej.
Biblioteka Gminna w Jastrzębiu powstała tuż po II wojnie światowej - w 1948 roku, walnie przyczyniając się do podnoszenia poziomu intelektualnego naszych mieszkańców. Zawsze stanowiła ona jeden z ważnych ośrodków kulturotwórczych. Podobnie jest obecnie - w działach dla dorosłych i dla dzieci przechowywanych jest 14 tysięcy 380 woluminów wydawniczych, z których korzysta łącznie 442 czytelników. Oferta biblioteki jest łatwiej dostępna dla mieszkańców innych miejscowości dzięki filiom. Filia Biblioteczna w Gąsawach Rządowych powstała w 1961 roku i oferuje łącznie 11 tysięcy 86 woluminów, z których korzysta obecnie 350 czytelników. Powstała w 1982 roku Filia Biblioteczna w Woli Lipienieckiej Dużej posiada 5 tysięcy woluminów, z których korzysta 155 czytelników.
Pamięć i historia - obchody Święta Niepodległości Polski
W dniu 11. 11 .2005 r. w 87. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Obchody rozpoczęły się o godz. 1130 Mszą Św. za Ojczyznę z udziałem władz gminnych, delegacji szkół, straży OSP, przedstawicieli Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych , delegacji kolejarzy oraz mieszkańców gminy. Po Mszy Św. nastąpił przemarsz ulicami Jastrzębia. Przy płycie upamiętniającej odzyskanie Niepodległości wygłoszone zostały przemówienia okolicznościowe, złożone kwiaty i zapalono znicze. Warte podkreślenia jest to, że uroczystości w takiej formie odbyły się po raz pierwszy od roku 1989.
Na wielu imprezach zespół zdobywa nagrody i dyplomy. Dużym osiągnięciem i wyróżnieniem także dla gminy Jastrząb było zaprezentowanie się w Warszawie na "Turnieju Gmin 2005" organizowanym przez "Radio dla Ciebie".
Inicjatywy kulturotwórcze pod patronatem Urzędu Gminy w Jastrzębiu
Tradycją szkół gminy Jastrząb są gminne konkursy i festiwale, w których dzieci i młodzież mogą rywalizować ze sobą i kulturalnie współzawodniczyć w wielu dziedzinach.
W Publicznym Gimnazjum w Jastrzębiu organizowany jest Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek. Biorą w nich udział uczniowie wszystkich szkół podstawowych z gminy Jastrząb wyłonieni w eliminacjach szkolnych. Wśród gości festiwalu zawsze można spotkać między innymi Zofię Kosno - wójta gminy Jastrząb, ks. proboszcza Tadeusza Lizińczyka oraz dyrektorów szkół, oraz mieszkańców gminy. Festiwalowi towarzyszą przygotowywane przez uczniów jasełka.
Do tradycji należy także Gminny Konkurs Ortograficzny "Mistrz ortografii" organizowany przez polonistów szkół gminnych, szerzący umiejętności ortograficzne i bezbłędne posługiwanie się językiem polskim wśród uczniów szkół podstawowych. Laureaci Gminnego Konkursu Ortograficznego biorą udział w Powiatowym Konkursie Ortograficznym organizowanym przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Szydłowcu.
Uczniowie szkół podstawowych mogli także sprawdzić swoje umiejętności gramatyczne w Gminnym Konkursie Gramatycznym. Konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem, choć polecenia konkursowe nie były zbyt łatwe. Laureaci konkursu na poziomie gminnym wykazali się jednak dużą wiedzą i umiejętnościami, często na poziomie gimnazjalnym. Nowym interesującym gminnym konkursem organizowanym pod patronatem Urzędu Gminy w Jastrzębiu oraz władz samorządowych jest Gminny Konkurs Historyczny "Historia nauczycielką życia", podczas którego uczniowie szkół podstawowych upamiętniają swoją wiedzą przeszłość Polski, regionu i małej ojczyzny, a także kształtują postawę patriotyczną i wychowanie obywatelskie.
Wszystkie szkoły organizują również szkolne konkursy przedmiotowe oraz zajęcia pozalekcyjne, zapewniając uczniom realizacje swoich zainteresowań i rozwijając umiejętności.
Do bardzo ważnych imprez kulturalno-integracyjnych należą również szkolne zabawy choinkowe, noworoczne i okolicznościowe, na których społeczność gminna ma możliwość miłego spędzenia czasu, poznania się i integrowania. Częstym gościem honorowym tych imprez okolicznościowych są przedstawiciele władz gminnych, którzy wielokrotnie przywożą najmłodszym słodkie upominki.
Medale dla Strażaków
W dniu 22.05.2005r. w budynku ZSP w Jastrzębiu odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Gminy na temat bezpieczeństwa na którym wręczono odznaczenia państwowe dla zasłużonych strażaków z terenu gminy.
Obchody 80-lecia OSP w Jastrzębiu.
W dniu 23.04.2006r. strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jastrzębiu obchodzili jubileusz 80-lecia powstania jednostki. Po uroczystej Mszy Św. strażacy wraz z gośćmi zaproszonymi przy akompaniamencie orkiestry dętej udali się w kolumnie marszowej na plac przed remizą strażacką, gdzie licznie zgromadzili się mieszkańcy Jastrzębia i okolic.
Podczas uroczystości nastąpiło wręczenie aktu przekazania samochodu oraz kluczyków przez p. Roberta Gałązkę Komendanta Powiatowego PSP w Szydłowcu i p. Zofię Kosno Wójta Gminy Jastrząb dla Prezesa OSP Jastrząb druha Pawła Kosno.
Jednostka OSP otrzymała złoty medal zasługi dla pożarnictwa. Wręczono również srebrne i brązowe medale za zasługi.
Złote pary z terenu gminy
W niedziele 24.04.2005r. odbyły się uroczystości związane z nadaniem 27 parom małżeńskim z terenu gminy medali "Za długoletnie pożycie małżeńskie", przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej. Uroczystości rozpoczęły się mszą Świętą w kościele parafialnym w Jastrzębiu. Po nabożeństwie "złote" pary udały się do gimnazjum, gdzie specjalnie dla nich wystąpili uczniowie z programem artystycznym. Potem nastąpiło wręczenie medali, dyplomów i kwiatów za długoletnie pożycie. Odznaczenia wręczał małżonkom w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Maciej Sieczkowski, wicewojewoda mazowiecki, a dyplomy i kwiaty wójt Zofia Kosno oraz Jan Gula sekretarz gminy.