2015-06-03 14:44
I rajd Rowerowy Szlakiem Powstańców Styczniowych – modelowy sposób partnerstwa
i współpracy gmin, stowarzyszeń i społeczności lokalnych
POWSTAŃCZYM SZLAKIEM
Powstanie Styczniowe to jedno z najbardziej dramatycznych i tragicznych wydarzeń w dziejach Polski. Pamięć o nim kształtowała przez lata świadomość narodową Polaków i inspirowała twórców kultury narodowej. Okolice Szydłowca były świadkiem wielu ważnych powstańczych epizodów, w tym bitwy o Kowalę czy ataku powstańców na szydłowiecki garnizon rosyjskich wojsk, przeprowadzonego m.in. z Jastrzębia.
By upamiętnić te wydarzenia, w nieszablonowy sposób, włodarze gmin: Orońska, Kowali i Jastrzębia wraz z działającymi na ich terenach stowarzyszeniami zorganizowali Rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych, który ruszył z Krogulczy Mokrej, przez Kowalę do Jastrzębia. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Starosta Szydłowiecki Włodzimierz Górlicki. W imprezie wzięło udział ponad 150 uczestników, z których najmłodszy miał zaledwie pięć lat. Podczas postojów w Kowali i w Woli Lipienieckiej, kolarze mogli posłuchać prelekcji dotyczących Powstania Styczniowego na terenie danej gminy, a także skorzystać z poczęstunku zapewnionego przez organizatorów. Na mecie, nad zalewem w Jastrzębiu, zmęczonych uczestników Rajdu powitał gospodarz gminy, Wójt Andrzej Bracha oraz zaprosił wszystkich na piknik z licznymi atrakcjami. Wśród gości honorowych, którzy uświetnili swoją obecnością to wydarzenie znaleźli się m.in.: Włodzimierz Górlicki – Starosta Szydłowiecki, Anita Gołosz – Przewodnicząca Rady Powiatu w Szydłowcu, Artur Ludew – Burmistrz Szydłowca, Henryk Nosowski – Wójt Gminy Orońsko, Artur Siwiorek – Wójt Gminy Mirów, Waldemar Sowiński – Wójt Gminy Chlewiska, Dariusz Bulski – zastępca Wójta Gminy Kowala, Tadeusz Piętowski – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Szydłowcu, płk. Sławomir Gąsior – reprezentant gen. dywizji rezerwy Bogusława Packa - pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej
w Warszawie, Roman Burek – Komendant Główny Związku Strzeleckiego, Wojciech Warso – Przewodniczący Rady Gminy w Jastrzębiu, Marek Sokołowski – Społeczny Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej w Szydłowcu.
Organizatorzy Pikniku przygotowali wiele ciekawych atrakcji. Jedną z nich był Turniej wiedzy o Powstaniu Styczniowym, którego zwycięzcą okazał
się mieszkaniec gminy Orońsko: Remigiusz Ciok. Niemałą wiedzą o Powstaniu
i jego przebiegu na terenach gmin Orońsko, Kowala i Jastrząb wykazali
się również zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca: Paulina Ciok oraz Weronika Gromek. Swoją siłę pokazali również strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych współpracujących gmin, którzy rywalizowali w przeciąganiu liny. Najlepsza okazała się reprezentacja z Kowali. Uczestnicy mogli jeszcze wziąć udział
w wyścigu kajakowym przeprowadzonym na jastrzębskim zalewie oraz potrenować swoje snajperskie oko w konkursie strzeleckim zorganizowanym przez Związek Strzelecki. Niezwykłe zainteresowanie wzbudził też brawurowy pokaz ratownictwa wodnego urządzony przez Środowiskowo Lekarskie WOPR.
W przerwach między konkursami i pokazami, uczestnicy mogli posilić
się darmową grochówką i żurkiem, oznakować swój rower na stoisku szydłowieckiej policji, zmierzyć ciśnienie w punkcie pomiaru jastrzębskiego Ośrodka Zdrowia oraz obejrzeć stoiska gmin, stowarzyszeń i sponsorów imprezy. Gmina Orońsko i działające na jej terenie Stowarzyszenie Odnowy
i Rozwoju Gminy Orońsko przygotowały pokazy geofizyczne i pokaz tkactwa; gmina Kowala rozdawała gadżety i literaturę związaną z jej terenami zaś gmina Jastrząb i Stowarzyszenie Pryzmat promowały rękodzieło ludowe, malarstwo artystyczne, potrawy regionalne oraz zabawy dla dzieci. Na wystawie Śmiłowskiego kamienia zorganizowanej przez p. Annę Kowalską, można było dostać osełkę wykonaną z naszego lokalnego kamienia oraz zapoznać
się z historią i stanem obecnym kamieniarstwa w naszych okolicach. Pięknie prezentował się również herb gminy Jastrząb wyrzeźbiony w lokalnym piaskowcu. Wśród dzieci dużą popularnością cieszyła się zjeżdżalnia oraz edukacyjne stoisko Lasów Państwowych. Piknik prowadził Michał Gajewski.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania sponsorom. Dziękujemy: Polskiej Grupie Energetycznej, Lasom Państwowym – Nadleśnictwu Skarżysko, Starostwu Powiatowemu w Szydłowcu, Środowisku Lekarskiemu WOPR, sieci sklepów Pestka, Hotelowi Wasik z Krogulczej, Szkółkarstwu z Orońska, piekarni z Jastrzębia, Klubowi Sportowemu Athletic, Firmom: Mar – Rom, Eko – Ryś, Kubimex – Grzegorz Kubicki oraz wszystkim zaangażowanym gminom, stowarzyszeniom, a zwłaszcza osobom bez których wkładu pracy i chęci ta impreza by się nie odbyła.
Podziękowania należą się również patronom medialnym Rajdu i Pikniku. Dziękujemy: Radiu Rekord, Tygodnikowi Szydłowieckiemu, dziennikowi Echo Dnia oraz portalom: radom24.pl; szydlowiec24.pl; portalszydlowiecki.pl. Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc i współpracę. Mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy i wspólnie uczcimy wojowników o wolność Polski nad jastrzębskim zalewem w jeszcze większym gronie!
Na zakończenie pragniemy jeszcze poinformować, że zorganizowana impreza została pozytywnie oceniona przez gospodarzy innych gmin. Burmistrz Szydłowca – Artur Ludew, Wójt Gminy Chlewiska – Waldemar Sowiński, Wójt Gminy Skarżysko – Kościelne – Zdzisław Woźniak oraz Wójt Gminy Mirów – Artur Siwiorek wyrazili chęć współorganizacji imprezy w przyszłym roku.
W odpowiedzi na propozycję Wójt Gminy Jastrząb zaproponował rajd rowerowy „gwieździsty”, czyli z trzech kierunków: 1) Orońsko – Kowala – Jastrząb 2) Skarżysko Kościelne – Mirów – Jastrząb 3) Chlewiska – Szydłowiec – Jastrząb. Zakończenie rajdu planowane jest nad zalewem w Jastrzębiu. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy już za rok!