2015-11-06 14:31
Zamieszczone poniżej informacje mają na celu uświadomić Państwu konsekwencje, jakie wiążą się ze spalaniem odpadów w piecach domowych, jak również na wolnym powietrzu oraz wskazanie prawidłowego sposobu postępowania z odpadami, co pozwoli uniknąć sankcji i przyczyni się do poprawy stanu powietrza w naszej gminie.
Spalając śmieci:
Gmina Jastrząb zapewnia możliwość pozbycia się wszystkich odpadów komunalnych na zasadach określonych w Regulaminie utrzymania czystości i porządku.
Zgodnie z art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach: kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.
Art. 155 brzmi: Termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w spalarniach odpadów lub we współspalarniach odpadów.
Na terenie Gminy obowiązuje zakaz spalania liści, trawy i innych pozostałości roślinnych. Uwarunkowane jest to faktem, że odpady te są objęte obowiązkiem selektywnego zbierania i Gmina zapewnia ich odbiór.
Chociaż umożliwione jest odbieranie odpadów komunalnych zmieszanych i zebranych selektywnie u źródła, to jednak wielu ludzi nie korzysta z tych możliwości, wybierając świadomie lub nieświadomie inne sposoby. Najgorszy z możliwych to spalanie odpadów komunalnych oraz tworzyw sztucznych w domowych piecach lub na terenie posesji. Podczas procesu spalania takich tworzyw jak np. plastikowe opakowania, folia oraz gum czy opon uwalnia się do powietrza wiele szkodliwych i trujących substancji, które wcześniej były wykorzystywane w produkcji tych tworzyw, jako barwniki, stabilizatory, utwardzacze itp. Występują tam również metale śladowe jak ołów, rtęć, kadm, chrom. Podczas spalania wydzielają one dużo gryzącego dymu, w którym znajduje się trujący tlenek węgla oraz dwutlenek węgla. W wyniku niekontrolowanego spalania odpadów powstają także nowe substancje szkodliwe. Najgroźniejszymi z nich są furany i dioksyny. Dioksyny należą do najbardziej trujących, rakotwórczych substancji na świecie, są 10 000 razy bardziej trujące od cyjanku potasu, lecz ich działanie nie jest natychmiastowe. Dioksyny należą do grupy cichych zabójców, ich oddziaływania na organizmy żywe są powolne, lecz skuteczne.
Zanieczyszczenia z domowych pieców rozprzestrzeniają się i opadają na najbliższe otoczenie, stopniowo zatruwając glebę i przydomowe ogródki.
A więc kto lekkomyślnie spala plastik, oleje, gumy itp. w palenisku domowym lub na swojej posesji, bezpośrednio na powierzchni ziemi, truje siebie, środowisko i nas wszystkich. Im bliżej źródła spalania, tym stężenie trucizn w powietrzu i na gruncie jest większe.
PAMIĘTAJ!
Domowy piec nie jest przeznaczony do spalania śmieci! Palić nie wolno m.in.:
Palenie śmieci ma również negatywny wpływ na stan przewodów kominowych, powodując odkładanie się tzw. „mokrej sadzy” w kominach.
Dla naszego wspólnego dobra, a zwłaszcza dla dobra naszych dzieci pamiętajmy, że spalanie tworzyw sztucznych nie powoduje ich zniknięcia, lecz prowadzi tylko do zmiany postaci w bardzo niebezpieczne substancje, które kumulują się w powietrzu, skąd je wszyscy wdychamy.
Apeluję, zatem do wszystkich mieszkańców o definitywne zaprzestanie stosowania dotychczasowych praktyk spalania odpadów.
Przypominam mieszkańcom o obowiązującym ustawowo zakazie spalania odpadów w piecach domowych.
Gorąco zachęcamy do dbania o czystość otaczającego nas środowiska!