2010-09-23 16:10
Jastrząb, dn. 21.09.2010r.
Informacja „Dni Jastrzębia 2010”
Z inicjatywy Wójta Gminy Jastrząb p. Zofii Kosno zorganizowano po raz czwarty z Parafią pw. Św.Jana Chrzciciela w Jastrzębiu festyn rodzinny „Dni Jastrzębia 2010” połączonymi z Gminnymi dożynkami.
„Dni Jastrzębia 2010” rozpoczęły się Mszą Św. dziękczynną za zbiory w kościele parafialnym pw. Św. Jana Chrzciciela w Jastrzębiu, którą koncelebrowało 2 księży pod przewodnictwem ks. proboszcza Janusza Krupy z Parafii w Gąsawach Rządowych. Mieszkańcy z 13-stu sołectw wchodzących w skład gminy oraz sołectwa Bieszków Górny (gmina Mirów) przynieśli do kościoła wspaniale wykonane wieńce dożynkowe. Funkcję starostów dożynek pełnili: Pani Irena Figarska z Gąsaw Rządowych Niw oraz Pan Tomasz Tomczyk z Kolonii Kuźnia. Nabożeństwo zostało uświetnione grą Miejskiej Orkiestry Dętej z Suchedniowa. W uroczystości uczestniczyli strażacy z trzech jednostek OSP z gminy Jastrząb łącznie z pocztami sztandarowymi. Na podkreślenie zasługuje fakt włączenia się pocztów sztandarowych ze szkół i kolejarzy.
Świadkami doniosłej uroczystości byli licznie zgromadzeni mieszkańcy, rolnicy, młodzież szkolna oraz zaproszeni goście. Po Mszy Św. orkiestra dęta poprowadziła ulicami Jastrzębia korowód dożynkowy w asyście strażaków nad zalew w Jastrzębiu.
Po przemarszu na miejsce przewodniczący Rady Gminy w Jastrzębiu p. Krzysztof Dzwonek poprosił orkiestrę o odegranie hymnu państwowego. W dalszej części zabrała głos Wójt Gminy Jastrząb p. Zofia Kosno, która powitała zaproszonych gości i zebranych mieszkańców. Wśród gości zaproszonych byli m. in.
1.V-ce Marszałek Województwa Mazowieckiego – Piotr Szprendałowicz,
2.V-ce Przewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Bożenna Pacholczak,
3.Przewodniczący Rady Powiatu w Szydłowcu – Marek Sokołowski,
4.Starosta Powiatu Szydłowieckiego – Włodzimierz Górlicki,
5.Radna Rady Powiatu – Barbara Wanat,
6.Przedstawiciele Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu – Adolf Krzemiński i Stefan Rosiński,
7.V-ce Prezes Mazowieckiego TKKF – Andrzej Jaśkiewicz,
8.Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szydłowcu – Elżbieta Pawlak,
9.Zastępca Komendanta Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Szydłowcu – Artur Wiśniewski,
10.Dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych oddział Radom – Czesław Kwiecień,
11.Zastępca Dyrektora Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie – Krzysztof Gajewski,
12.ks. Prałat – Tadeusz Lizińczyk,
13.Proboszcz Parafii Gąsawy Rządowe – ks. Janusz Krupa,
14.ks. wikariusz – Marcin Piwowarczyk,
15.Kierownik Powiatowego Zespołu Doradców Rolnych w Szydłowcu – Tomasz Dyl,
16.Prezes Zarządu Gminnego OSP w Jastrzębiu – Waldemar Figarski,
17.Dyrektorzy szkół, nauczyciele,
18.Młodzież szkolna,
19.Pracownicy Urzędu Gminy.
Następnie Starosta i Starościna wręczyli gospodarzowi dożynek p. Zofii Kosno bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów. W dalszej kolejności gospodyni dożynek p. Zofia Kosno wspólnie ze Starościną i Starostą oraz Przewodniczącym Rady Gminy częstowali chlebem. Starościna dożynek przygotowała pyszną kiełbasę i kaszankę oraz chleb. Starosta dożynek przyniósł 3 smaczne serniki przygotowane domowym sposobem wykonane z własnych produktów. Goście i mieszkańcy byli częstowani tymi wyrobami.
W sposób uroczysty zostały wręczone medale „Zasłużony dla Gminy Jastrząb” dla następujących osób:
1.p. Czesław Kwiecień,
2.p. Henryka Chęcińska,
3.p. Witold Figarski,
4.p. Sławomir Czerwiak,
5.p. Leszek Piszczek,
6.p. Ireneusz Wiatrak,
7.p. Zbigniew Sarnat,
8.p. Marian Kosno.
Medale wręczała p. Zofia Kosno – Wójt Gminy Jastrząb wraz z p. Piotrem Szprendałowiczem – V-ce Marszałkiem Województwa Mazowieckiego.
Najlepsi rolnicy z Gminy Jastrząb otrzymali dyplomy uznania i nagrody rzeczowe od Wójta Gminy p. Zofii Kosno w asyście p. Tomasza Dyla Kierownika ODR w Szydłowcu, są to:
1. Irena i Wacław Figarscy - Gąsawy Rządowe Niwy
2. Justyna i Tomasz Tomczykowie - Kolonia Kuźnia
3. Teresa i Wiesław Niewadziszowie - Kolonia Kuźnia
4. Dorota i Jan Orliccy - Kolonia Kuźnia
5. Małgorzata i Jan Czerwiakowie - Lipienice
6. Urszula Krawczyk - Kuźnia
7. Lidia i Jerzy Kozłowscy - Kuźnia
8. Lilla i Jerzy Grzybowie - Lipienice Dolne
9. Wiesława i Piotr Wiatrakowie - Lipienice Dolne
10. Leszek Mąkola - Lipienice Dolne
11. Paweł Bińkowski - Nowy Dwór
12. Bogusława Parszewska - Śmiłów
13. Dominika i Jacek Badowiczowie - Wola Lipieniecka Duża
14. Henryka i Marek Chęcińscy - Wola Lipieniecka Mała
15. Grażyna i Ryszard Banaszczykowie - Kolonia Kuźnia
Nagrody pieniężne otrzymali najwięksi dostawcy mleka do Zakładu Mleczarskiego „Figand” z Koloni Wawrzyszów. Nagrody wręczali p. Zofia Kosno – Wójt Gminy i p. Bogdan Zdon – Kierownik skupu Zakładu Mleczarskiego „Figant”:
1.Leszek Mąkola z Lipienic Dolnych,
2.Państwo Lilla i Jerzy Grzybowie z Lipienic Dolnych,
3.Państwo Katarzyna i Bogdan Fijałkowscy z Woli Lipienieckiej Małej
4.Państwo Małgorzata i Jerzy Kuźdubowie z Nowego Dworu.
W konkursie „Wiedzy o Gminie Jastrząb” I miejsce zajęła Klaudia Tomczyk, II miejsce Jarosław Szparaga, III miejsce Karolina Nowak , IV miejsce Michał Ługowski, V miejsce Joanna Chęcińska. Finaliści otrzymali dyplomy i nagrody od p. Wójt.
„Dni Jastrzębia” zorganizowane zostały pod honorowym patronatem p. Piotra Szprendałowicza Członka Zarządu Województwa Mazowieckiego. Patronat medialny objęli: „Echo Dnia”, „Tygodnik Szydłowiecki”, „Gazeta Szydłowiecka” oraz „Radio Rekord”.
Impreza finansowana była z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestuje w obszary wiejskie. Projekt pn.: „Dni Jastrzębia 2010” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej. W ramach Osi 4 Leader Program Obszarów Wiejskich Na lata 2007-2013, Urzędu Gminy w Jastrzębiu, Stowarzyszenia „Rozwoju i Promocji Gminy Jastrząb”. Sponsorem nagród pieniężnych był zakład Mleczarski „Figand” z Koloni Wawrzyszów. W czasie imprezy przygotowanej przez Urząd Gminy w Jastrzębiu i Parafię Rzymsko-Katolicką w Jastrzębiu, Stowarzyszenie „Rozwój i Promocja Gminy Jastrząb” i Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego oddział Szydłowiec miało miejsce wiele atrakcji. Przygotowana została wspaniała wystawa płodów rolnych rolników z Gminy Jastrząb, a Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej zorganizował punkt pomiaru ciśnienia tętniczego oraz poziomu glukozy we krwi.
Blok imprez rozrywkowych rozpoczął występ kabaretu „PAKA”. W dalszej kolejności wystąpił zespół „SKANER”. Nie zabrakło również muzyki regionalnej w wykonaniu zespołu folklorystycznego „Wolanki” z Woli Lipienieckiej Małej, „Gąsawianki” z Gąsaw Rządowych oraz zespołu „Rogowianki” z gminy Mirów. Od godziny 18:30 na molo zorganizowano zabawę taneczną z udziałem zespołu „TSK”. Licznie zgromadzona publiczność podczas festynu bawiła się znakomicie.
Festyn zakończył się wspaniałym pokazem sztucznych ogni. Na podkreślenie zasługuje bardzo istotny element „Dni Jastrzębia”, a mianowicie: przygotowanie przez gminę poczęstunku w formie chleba i smalcu przygotowanych domowym sposobem, a także ogórkiem kiszonym. Słowa podziękowania kierujemy do właściciela restauracji „Iguś” z Szydłowca p. Lecha Langera, który ufundował grochówkę z kiełbasą. Częstowani byli wszyscy uczestnicy nieodpłatnie. Potrawy smakowały wszystkim i nie zabrakło ich do końca imprezy.
„Dni Jastrzębia” z pewnością na długo zostaną zapamiętane nie tylko jako udana zabawa, ale także jako przykład dobrej organizacji oraz propagowania regionalnego folkloru.