2011-09-06 11:30
Z inicjatywy Wójta Gminy Jastrząb p. Zofii Kosno zorganizowano po raz piąty z Parafią pw. Św. Jana Chrzciciela w Jastrzębiu festyn rodzinny „Dni Jastrzębia 2011” połączony z Gminnymi dożynkami.
„Dni Jastrzębia 2011” rozpoczęły się Mszą Św. dziękczynną za zbiory w kościele parafialnym pw. Św. Jana Chrzciciela w Jastrzębiu, którą koncelebrowało 2 księży pod przewodnictwem ks. kanonika Zbigniewa Tuchowskiego i ks. proboszcza Janusza Krupy z Parafii w Gąsawach Rządowych. Mieszkańcy z 12-stu sołectw wchodzących w skład gminy oraz sołectwa Bieszków Górny (gmina Mirów) przynieśli do kościoła wspaniale wykonane wieńce dożynkowe. Funkcję starostów dożynek pełnili: Pani Beata Figarska z Nowego Dworu oraz Pan Leszek Mąkola z Lipienic Dolnych. Nabożeństwo zostało uświetnione grą Miejskiej Orkiestry Dętej z Suchedniowa. W uroczystości uczestniczyli strażacy z trzech jednostek OSP z gminy Jastrząb oraz Bieszkowa. Na podkreślenie zasługuje fakt włączenia się pocztów sztandarowych jednostek OSP, szkół i kolejarzy.
Świadkami doniosłej uroczystości byli licznie zgromadzeni mieszkańcy, rolnicy, młodzież szkolna oraz zaproszeni goście.
Po Mszy Św. orkiestra dęta poprowadziła ulicami Jastrzębia korowód dożynkowy w asyście strażaków nad zalew w Jastrzębiu.
Po przemarszu na miejsce Przewodniczący Rady Gminy w Jastrzębiu p. Sławomir Lech poprosił orkiestrę o odegranie hymnu państwowego.
W dalszej części zabrała głos Wójt Gminy Jastrząb p. Zofia Kosno, która powitała zaproszonych gości i zebranych mieszkańców. Wśród gości zaproszonych byli m. in.
Następnie Starosta i Starościna wręczyli gospodarzowi dożynek p. Zofii Kosno bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów. W dalszej kolejności gospodyni dożynek p. Zofia Kosno wspólnie ze Starościną i Starostą oraz Przewodniczącym Rady Gminy częstowali chlebem. Starostowie dożynek przygotowali pyszną kiełbasę, chleb oraz smaczne ciasto przygotowane domowym sposobem wykonane z własnych produktów. Goście i mieszkańcy byli częstowani tymi wyrobami.
W sposób uroczysty zostały wręczone medale „Zasłużony dla Gminy Jastrząb” dla następujących osób:
Medale wręczał p. Marian Kosno – Prezes Stowarzyszenia „Rozwój i Promocja Gminy Jastrząb”.
Najlepsi rolnicy z Gminy Jastrząb otrzymali dyplomy uznania i nagrody rzeczowe od p. Marka Sokołowskiego Przewodniczącego Rady Powiatu w Szydłowcu w asyście p. Tomasza Dyla Kierownika ODR w Szydłowcu, są to:
W konkursie „Wiedzy o Gminie Jastrząb” I miejsce zajęła Dominika Wujkowska, II miejsce Przemysław Kosno, III miejsce Agata Fijałkowska. Finaliści otrzymali dyplomy i nagrody od p. Mariana Kosno Prezesa Stowarzyszenia, które ufundowała i przekazała p. Ewa Kopacz Minister Zdrowia.
„Dni Jastrzębia” zorganizowane zostały pod honorowym patronatem p. Jacka Kozłowskiego Wojewody Mazowieckiego.
Patronat medialny objęli: „Echo Dnia”, „Tygodnik Szydłowiecki”, Tygodnik Radomski, „Radio Rekord”, Radio Kielce, Radio Dla Ciebie.
Impreza finansowana była z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestuje w obszary wiejskie Projekt pn.: „Dni Jastrzębia” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.
W ramach Osi 4 Leader Program Obszarów Wiejskich Na lata 2007-2013”,
Urzędu Gminy w Jastrzębiu, Lokalnej Grupy Działania „Na Piaskowcu”, Starostwa Powiatowego w Szydłowcu, Stowarzyszenia „Rozwoju i Promocji Gminy Jastrząb”.
W czasie imprezy przygotowanej przez Urząd Gminy w Jastrzębiu i Parafię Rzymsko-Katolicką w Jastrzębiu, Stowarzyszenie „Rozwój i Promocja Gminy Jastrząb” i Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego oddział Szydłowiec miało miejsce wiele atrakcji. Przygotowana została wspaniała wystawa płodów rolnych rolników z Gminy Jastrząb. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej zorganizował punkt pomiaru ciśnienia tętniczego oraz poziomu glukozy we krwi.
Blok imprez rozrywkowych rozpoczął występ kabaretu „SMILE”. W dalszej kolejności wystąpił zespół „One Way”. Gwiazdą festynu był zespół „Tomples”. Nie zabrakło również muzyki regionalnej w wykonaniu zespołu folklorystycznego „Wolanki” z Woli Lipienieckiej Małej, „Gąsawianki” z Gąsaw Rządowych. Od godziny 1915 na molo zorganizowano zabawę taneczną z udziałem zespołu muzycznego Licznie zgromadzona publiczność podczas festynu bawiła się znakomicie.
W czasie festynu zorganizowano wspaniały pokaz sztucznych ogni.
Słowa podziękowania kierujemy do p. Adama Michalczewskiego właściciela Firmy ITS Michalczewski, który ufundował smakowity żurek z kiełbasą. Częstowani byli wszyscy uczestnicy nieodpłatnie.
„Dni Jastrzębia” z pewnością na długo zostaną zapamiętane nie tylko jako udana zabawa, ale także jako przykład dobrej organizacji oraz propagowania regionalnego folkloru.