2011-12-06 23:41
Obchody Święta Niepodległości w Jastrząb
W 1918 r. po 123 latach niewoli Polska ponownie pojawiła się na mapie Europy. W tym roku mija 93 lata od tego ważnego wydarzenia. Z tej okazji po raz kolejny z inicjatywy Wójta Gminy p. Zofii Kosno w Jastrzębiu odbyły się gminne uroczystości obchodów Święta Niepodległości.
Piątkowe obchody rozpoczęły się o godzinie 1130 mszą świętą w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem ks. kan. Zbigniewa Tuchowskiego Proboszcza Parafii Jastrząb. Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy obchodów na czele z pocztami sztandarowymi strażaków, szkół i kolejarzy udali się do miejscowego parku, gdzie znajduje się płyta upamiętniająca odzyskanie niepodległości. Tam Zbigniew Sarnat Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Jastrzębiu przywitał przybyłych gości: Zofię Kosno- Wójta Gminy Jastrząb, Sławomira Lecha - Przewodniczącego Rady Gminy w Jastrzębiu, ks. kan. Zbigniewa Tuchowskiego - Proboszcza Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Jastrzębiu, ks. prał. Tadeusza Lizińczyka, ks. Kamila Kowalskiego, Mariana Kosno – Prezesa Stowarzyszenia „Rozwój i Promocja Gminy Jastrząb”, Jana Gulę – Sekretarza Gminy Jastrząb, przedstawicieli Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych na czele z p. Marią Gwarek, dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów z terenu gminy oraz mieszkańców biorących udział w uroczystości. Po powitaniu wszyscy zebrani odśpiewali hymn państwowy.
Ważnym elementem obchodów było poświęcenie przez ks. Kanonika Zbigniewa Tuchowskiego nowej płyty wykonanej przez p. Stanisława Urbańskiego (właściciela Kamieniołomów w Śmiłowie) tablicy upamiętniającej odzyskanie niepodległości.
Zbigniew Sarnat Dyrektor ZSP w Jastrzębiu wygłosił okolicznościowe przemówienie.
W dalszej kolejności poszczególne delegacje, tj.: Urzędu Gminy w Jastrzębiu, Związku Kombatantów, uczniów ze szkół z Gminy Jastrząb (Gąsaw Rządowych, Woli Lipienieckiej, Jastrzębia, Nowego Dworu i Śmiłowa), jednostek OSP (z Jastrzębia, Nowego Dworu, Woli Lipienieckiej i Bieszkowa Górnego) złożyli kwiaty i zapalili znicze na płycie upamiętniającej odzyskanie niepodległości.
Licznie przybyli na uroczystość mieszkańcy pokazali, że nawet w małych miejscowościach pamięta się o wielkich wydarzeniach jakim jest Narodowe Święto Niepodległości, które może mieć bardzo uroczysty i podniosły charakter.