Historia powstania zalewu
Jesienią 1959 roku Jastrząb przeżył gehennę na wskutek wybuchu pożaru. Kalectwu uległo kilku strażaków. Sytuacja powtórzyła się jeszcze kilka razy. Z tego powodu powzięto decyzję o rozbudowie miejscowego stawu. Na czele poczynań stanął w 1967 roku Komitet Budowy i Zagospodarowania Stawu.
Mieszkańcy w latach 1967-1968 przekazali na ten cel 9790 złotych, pomagali także osobiście w rozbudowie zbiornika. Rozwalony został stary upust i na jego miejsce zbudowano piękny betonowy jaz. Miejscami zostało pogłębione dno i wzmocniona grobla. Nie zapomniano także o wypoczynku dla turystów. Został dla nich zbudowany taras na wodzie z deskami do tańca i pomieszczeniem dla orkiestry. Znalazło się również miejsce dla podestu ze stolikami i bufetem. Sportowcy wystawili hangar na kajaki, pomosty i w latach późniejszych pawilon sportowy. Cały obiekt uległ zelektryfikowaniu. Wszystko zostało wykonane wspólnym czynem społecznym. O całym trudzie i wysiłku mieszkańców świadczą dziś stare fotografie.
Budowa jazu-widok z góry
Fragment budowy
Płyta do tańca-prace ziemne
Otwarcie zalewu
Niedzielny wypoczynek nad wodą
Elektryfikacja
Płyta do tańca
Wielkie zmiany
Istniejący od lat zbiornik wodny w Jastrzębiu wymagał przeprowadzenia generalnej modernizacji. Prace modernizacyjne zostały rozpoczęte w październiku 2008 r. a zakończone napełnieniem zbiornika wodą w grudniu 2009 r. Prace nad nowym zbiornikiem obejmowały swym zakresem roboty rozbiórkowe, regulację rzeki, odmulenie oraz pogłębienie zbiornika, zaporę czołową, ciąg spacerowo-rowerowy, molo widokowe oraz estradowe, plażę a także kładkę dla pieszych. W planie na 2010 rok zaplanowano natomiast budowę ciągu spacerowo-rowerowego od strony południowej o długości ok 300 m , utworzenie placu zabaw, modernizację oświetlenia, montaż ławek i koszy na zaporze czołowej, montaż zabezpieczeń i znaków, budowę schodów z zapory czołowej na parking oraz końcowe porządkowanie terenu wokół zbiornika. Zadania te udało się zrealizować w ramach Programy Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”. Fundusze unijne na tą inwestycję wyniosły ponad 550 tys. i obejmowały budowę mola estradowego oraz widowiskowego a także dwa etapy budowy ciągu spacerowo-rowerowego. Gmina pozyskała na ten cel także dotację z Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie w wysokości 1 000 000 zł. Zgodnie z zawartym porozumieniem z Wojewódzkim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie zaporę czołową, jaz piętrzący i regulację rzeki Smiłówki wykonał Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie Oddział w Radomiu. Dokładny koszt tego zadania to kwota 1 917 725zł. Wniósł on również kwotę ponad 950 000 zł na pracę modernizacyjne czaszy zbiornika wodnego w Jastrzębiu.
Zdjęcia zalewu przed modernizacją:
Prace budowlane:
Od 2011 zalew został udostępniony do użytku i stał się popularnym miejscem wypoczynku oraz spędzania wolnego czasu przez mieszkańców gminy Jastrząb oraz innych pobliskich miejscowości.
Miejsce wykorzystywane do kąpieli liczy około 1.500 metrów kwadratowych. Zostało ono oznaczone bojami które tworzą strefę dla nieumiejących lub uczących się pływać oraz drugą dla pływaków zaawansowanych. Przy zalewie znajduje się parking oraz promenada dla pieszych i rowerzystów. Lustro wody ma ponad 10 ha. Wokół zalewu zapewniono plażowiczom zarówno zaplecze gastronomiczne jak i dodatkowe atrakcje takie jak molo widokowe i estradowe, karuzelę dla dzieci, dwa boiska do piłki plażowej oraz wypożyczalnie kajaków.
Zalew w Jastrzębiu bez wątpienia stał się jedną z największych atrakcji znajdujących się w naszej gminie.